Tjejer i amerikansk fotboll

PDFSkriv utSkicka sidan

Det är inte helt vanligt än, men det finns redan ganska många tjejer som spelar amerikansk fotboll. Griffins håller sedan en tid tillbaka på att bygga upp ett rent damlag för tjejer från 15 år och uppåt. Detta tar tid, men det finns många som är intresserade och dessa tjejer skall och vill vi ta hand om.

För tjejer som är under 15 år så tränar och spelar de med killarna i respektive åldersgrupp, U13 eller U15. I den åldern så hävdar sig tjejerna mycket bra och har minst lika goda förutsättningar som grabbarna. I åldergrupperna U17 och uppåt så börjar skillnaderna i fysik att märkas mer, därav att vi vill starta ett rent damlag.

Så är du som tjej, oavsett ålder, intresserad av att prova på amerikansk fotboll så tveka inte. Kontakta oss på Den här e-postadressen är skyddad från spamrobotar, du måste ha Javascript aktiverat för att visa den

 
Senast uppdaterad 2010-04-30 08:14  

Kommentera - via Facebook